Další dělení lokálních rekuperací
Podle vnitřního uspořádání lokální rekuperace máme jednotky klasické, tj. jednookruhové. Tedy s jedním „výměníkem“. Jednotky dvouokruhové používají dva „výměníky“. Jeden pro zužitkování odchozího tepla, druhý pro odvod vysoké vlhkosti. Někdo by mohl navrhnou další dělení lokálních rekuperací. Např.:
- Levné – výkonem nedostačující a hlučné
- Zlatý střed mezi 12 až 20000,- Kč s nejlepším poměrem cena/výkon
- Dražší 20 až 25.000,- Kč
- Drahé 25.000,- až cca 40.000.- Kč. Které oproti dražším a drahým nezvětšili výkon a ani nesnížili svůj hluk. Mají jen více certifikátů a promakanější některé detaily.
Co je lepší? Vždy je to o ceně...
Jistě že dva výměniky jsou obecně lepší… do okamžiku než se podíváte na cenu. Tedy pokud máte v prostorech opravdu vysokou a hlavně skoro trvalou vlhkost 75% a více. A lepší a méně finančně nákladné je v těchto případech použít podstatně sofistikovanější řešení: odvlhčovač vzduchu. Protože se ukáže, že prostě na takové podmínky by ani více dvouokruhových rekuperačních jednotek prostě kapacitně nedostačovalo!
Většina domácích odvlhčovačů v cenách cca 2500 – 3500,- Kč tento problém zvládne opravdu významně lépe. I když i zde, stejně jako u lokálních rekuperací, je hluk agregátu odvlhčovače takový, že asi většina z nás při něm usnout spát nedokáže. A to ani na nejpomalejší rychlost.
Pochopitelné při těchto případech je „problém“ ve stavební konstrukci objektu. Rosný bod je pravděpodobně ve zdivu – nejčastěji se jedná o NEdokonale či vůbec NEzateplené objekty. A pokud není problém ještě někde jinde (zatékání vody do základů stavby a vzlínání vlhkosti do zdiva), pak pomůže jen dostatečné zateplení objektu.
Při objektech pro ochranou památkářů, kde venkovní zateplení zdi vatou/polystyren je nepřípustné, je řešením jen topit, topit a topit. A odvlhčovač vzduchu.
—
A jak jsme již zmínili za nás s kolegou: pro nás existuje FINANČNÍ hranice za lokální rekuperaci.
Finanční návratnost určitě do TŘÍ let a jen potřebné funkce rekuperace.
Jinak drobné upozornění pro tyto případy vysoké vlhkosti a dvouokruhových výměníků. Jste si skutečně jisti, že sklon těla vaší lokální rekuperace směrem ven je ideálně aspoň 2,5° až 3,5°?
Ono totiž v naprosté většině instalačních dokumentací je uváděn sklon těla rekuperace směrem ven pouze 1° až 2°. A jen 1°-1,5° je při delším těle/potrubí rekuperace (50cm a více) již kritické. Protože si nikdy nemůžete být jisti, zda vodováha (je/byla kalibrována) nebo inklinometr neměl chybu, která by se blížila těmto hodnotám…velice malým hodnotám sklonu potrubí.