Výhody rekuperací
Čerstvý vzduch
Dle nás je toto Argument č.1. Pokud se podíváte na dotaz „Je nějak úředně nebo zdravotně definováno, jaké množství vzduchu za hodinu potřebuji?“ v menu „Často kladené dotazy„. Je zde uveden i praktický příklad takového měření!
Protože tato informace je zcela zásadní, přikládáme výtah z uvedeného zákona č. 361/2007 Sb. , KDE se stanovuje MINIMÁLNÍ množství větracího vzduchu:

ČERSTVÝ vzduch by dle nás měl být hlavním důvodem pro řešení rekuperace (u vzduchotechniky o tomto argumentu č.1 nikdo nepochybuje). Ale u rekuperací se nejčastější důvod uvádí Energetické úspory.
Argument „ČERSTVÝ vzduch“ z pohledu koncentrace CO2 ale i úroveň formaldehydu HCHO a „prašnosti“ tedy množství prachových částic do velikosti 2,5 podpoří naše služba provedení velice krátkého měření (cca 30 minut) při osobním setkání u Vás při činnosti zaměření a upřesnění podkladů pro Projekt Rekuperace (není povinná součást realizace Rekuperace/Vzduchotechniky u Vás).
Druhou možností je několikadenní zápůjčka profesionálního testeru s funkcí logování a exportu z testeru do vašeho PC, který Vám nabízíme. Situaci s kvalitou vzduchu si tedy můžete sami prověřit i dlouhodoběji v podmínkách vašeho „fungování“ v domě či kanceláři.
Sloučením informací z různých zdrojů o „Čerstvém vzduchu“ versus kysličník uhličity CO2 dospějeme k rekapitulaci:
- 350-400 ppm – úroveň venkovního prostředí
- do 1000 ppm – doporučená úroveň CO2 ve vnitřních prostorách
- 1200-1500 ppm – doporučená maximální úroveň CO2 ve vnitřních prostorách
- 1000-2000 ppm – nastávají příznaky únavy a snižování koncentrace
- 2000-5000 ppm – možné bolesti hlavy
- 5000 ppm – maximální bezpečná koncentrace bez zdravotních rizik (přidal bych: krátkodobá v délce několika minut)
- 5000 ppm – nevolnost a zvýšený tep
- 12000-15000 ppm – dýchací potíže
- 30000-40000 ppm – hrozí ztráta vědomí

Komfort bydlení
Dle nás je toto Argument č.2. I pokud Váš spánek není jako již býval, a aspoň jednou za noc se probudíte, aby jste svému tělu ulevili.. a přitom máte snahu vyvětrát jen nejnutněji, abyste dožili rána (i ve spánku dýcháme), je v zimním období setkání studeného vzduchu s vaší rozespalostí příliš vzrušivé, že vás může zcela může probudit. A to jistě nikdo z nás nechce! Skutečně klasické větrání je NEkomfortní.
Přes den si lze vzpomenout, že potřebuji vyvětrat, neboť u klávesnice usínám (a to je před obědem), pak řádně vyvětrání aspoň jedenkrát za 2 hodiny, můžete tento čas větrání považovat za „protažení se“ od relaxace či i jiné aktivity.
Opravdu zvýšené nároky na KYSLÍK jsou, pokud se více hlav sejde v daném prostoru. Pak je nutné ihned popohnat rekuperace na vyšší až nejvyšší rychlostní stupeň, aby jste při cca 1400-1500 ppm CO2 již všichni svorně nezívali a při 1800 ppm CO2 a více opravdu své tělo již zdravotně nezatěžovali.
Lidé nejsou rostliny, nezapomínejte! Papriky a okurky by při 1800 ppm CO2 a teplotě 23,5°C je pro ně ideální klima pro maximální přírůstky. Ne však pro člověka!
Pokud někoho zaujalo, ze svých pěstebních poznámek cituji:
Přináší dávkování CO2 rostlinám prospěch?
Zvýšením koncentrace oxidu uhličitého rozšíříte teplotní rozsah pro úspěšnou fotosyntézu. To znamená, že teplota listů může být vyšší než 27° C. Když je ve vzduchu k dispozici vyšší koncentrace CO2, rostlinám už nehrozí, že spálí více CO2 než absorbují.
Chcete-li optimalizovat spotřebu CO2 rostlinami, zvyšte teplotu o 5 až 10° C nad teplotu, ve které běžně pěstujete. Ve většině prostředí je přirozená koncentrace CO2 kolem 400 ppm. Zvýšením koncentrace na 1200 ppm nebo dokonce 2000 ppm můžete enormně podpořit celkový růst.
Odstranění nadměrné vlhkosti
Dle nás je toto Argument č.3 až 4.
Kde neproudí vzduch a je vlhkost nad 75% je na tvrobu plísní zaděláno. Pokud takové prostory sami „přikrmujete“, např. kuchyň či kuchyňský kout nepoužíváním digestoře či varem vody ve varné konvici bez zachycení páry digestoří, pak s velkou pravděpodobností takové místa mohou být plísněmi napadena.
Pobyt v blízkosti spór plísní je skutečně zásadní zdravotní problém!
Dokážeme vám plísně vydesinfikovat až do omítky bez použití chemie… ale musíte řešit VĚTRÁNÍ. Rekuperace či jiný typ vzduchotechniky v takových prostorách je zcela nezbytná.
Alergici - vaše úleva je zde
Dle nás je toto Argument č.3 až 4.
Souvisí s předchozím bodem. Rekuperací a ventilací s použitím filtrů omezíte až eliminujete prach i pyl. I tyto fakta jsem zde již rozebíraly.
Energetické úspory jsou až za ZDRAVOTNÍMI aspekty...
Dle nás je teprve nyní na pořadí tento Argument č.5. Nebo pokud netrpíte Argumenty č.3 až č.4, lze Argument Energetické úspory zařadit jako č.2.
Estetický doplněk pokoje čí jiné místnosti..
Dnešní rekuperace mají kryt vyústění ve vniřních prostorech opravdu designový, takže určitě nejsou rušivým elementem i reprezentativních prostor.
Doplňující porovnání rekuperací
CENTRÁLNÍ rekuperace:
- Prostorové nároky na potrubí vzduchotechniky.
- Větší počet jádrově vrtaných prostupu pro nasávání/výfuk v interních prostorách.
- Samostatný otvor výfuku a samostatný otvor nasávání
- Prakticky se realizují pouze při nové stavbě či zásadní rekonstrukci. Ale v případech dostupnosti půdy pod nimiž jsou ložnice, kde ani úroveň hluku nočního provozu nechtějí či by nesnesli, je to ideální řešení aspoň pro tyto ložnice.
- Vyšší hlučnost jednotky centrální rekuperace je eliminována jejím umístěním v technickém zázemí objektu (technologické prostory, sklep, půda apod.) – kde osoby nepobývají a nepracují.
LOKÁLNÍ rekuperace:
- Potrubí je pouze tubus/trubka skrz zeď z interiéru do exteriéru.
- Počet prostupu vrtaných technikou jádrového vrtání je většinou nižší než u centrální rekuperace. Průměr vrtaných prostupů však bývá větší než u centrální rekuperace.
- V součtu vyšší hlučnost jednotlivých lokálnch rekuperací než jednotky centrální rekuperace
- Hluk jednotek lokálních rekuperací „obtěžuje“ v pracovních, odpočinkových a spánkových prostorech
- Lokální rekuperace je určitým řešením, které bych nazval „z nouze ctnost“. Aneb jinak efektivně větrat teď nejde… efektivněji větrat chceme… takže zůstává jen varianta lokálních rekuperací.